Michał BieniasMichał Bienias
  • Moja oferta
    • Opieka nad wynajmowanym mieszkaniem
    • Pomoc w zakupie mieszkania
    • Doradztwo do spraw nieruchomości
  • O mnie
  • Blog
  • Realizacje
  • Referencje
  • Kontakt
24 maja 2019

Co musi znaleźć się w mieszkaniu wynajmowanym na pokoje?

Co musi znaleźć się w mieszkaniu wynajmowanym na pokoje?
24 maja 2019
Narutowicza

Jeśli czytałeś poprzedni poradnik, to wiesz, że podstawową rzeczą do zrobienia przy prawidłowym wynajęciu Twojego mieszkania jest określenie grupy docelowej – profilu najemcy, do jakiego chcesz trafić.

Nie czytałeś? Kliknij tutaj!

W tym artykule skupiam się na wynajmie mieszkania na pokoje, czyli sytuacji, kiedy każdy Lokator ma swoją prywatną strefę w postaci swojego pokoju. Do jego dyspozycji są również części wspólne, jak łazienka, kuchnia czy korytarz.

Warto dobrze zaplanować wyposażenie takiego mieszkania. Lokatorzy będą zadowoleni. Ty nie będziesz musiał jechać kilka razy do sklepu, bo wszystko będzie. W treści skupiam się na samym wyposażeniu. Pomijam elementy związane z samym Home stagingiem. O tym innym razem.

UMEBLOWANIE POKOJU

  • ŁÓŻKO NA RAMIE, WERSALKA LUB TAPCZAN
    To mebel, na którym nasz Lokator będzie codziennie odpoczywał. Zaletą łóżka na ramie, jak np. TARVA (220zł) z IKEA w połączeniu z materacem np. HAFSLO  (300zł), jest wygoda. Nie zdarzyło mi się, aby Lokatorzy na nie narzekali. Na materacu lepiej nie oszczędzać. Można kupić taki za 200zł. Licz się wtedy z problemami. Łącznie zestaw ze stelażem wyniesie Cię ok. 600zł. Minusem jest brak miejsca na pościel. Niektórzy lokatorzy radzą sobie szybko dzięki pojemnikom wsuwanym pod łóżko. Możesz je też im zapewnić.
    Tańszym rozwiązaniem jest tapczan kupiony przez allegro. Koszt to 300zł plus transport ok. 100zł. Łącznie 400zł. Mamy wtedy pojemnik na pościel. Są one zazwyczaj jednak węższe. Zamiast 90 cm mają szerokość 80cm. Zazwyczaj są też mniej komfortowe.
    Na allegro znajdziesz też wersalki po 400zł plus transport. Wiadomo, że ich jakość bywa wątpliwa. Niemniej jednak jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Minus to mniejszy komfort. Chyba, że zainwestujesz w taką za 800zł.
    Ja najczęściej stosuję ramy IKEA z materacem. Jest to rozwiązanie, które najlepiej mi się sprawdza. Wielu lokatorów docenia komfort takiego rozwiązania, a cena jest też do zaakceptowania. Łóżko to najdroższy mebel w pokoju.
    W przypadku pokoju dwuosobowego rekomenduję zakup dwóch oddzielnych łóżek lub materacy. Para je złączy. Dwie koleżanki będą mogły spać oddzielnie.
  • SZAFA
    W pokoju musi być szafa. Ewentualnie szafa w zabudowie w części wspólnej, ale dedykowana dla tego pokoju. W przypadku większego pokoju warto zainwestować w szafę trzydrzwiową. W przypadku pokoju dwuosobowego dobrze, aby każdy lokator miał swoją.
    Biurko i krzesełko. Zazwyczaj wystarczy najtańsze biurko i krzesełko. Znowu IKEA, najczęściej stosuję biurka LINMON i krzesło ADDE.  Jeśli jednak chcemy się wyróżnić na tle konkurencji, to jest do dobre miejsce. Najemcy docenią miejsce w biurku na przybory osobiste czy też wygodniejsze krzesło. Może nawet obrotowe. Ale bez przesady. Pilnuj, aby nie przekroczyć 120zł za biurko lub krzesełko. Trudno będzie odzyskać te pieniądze.
  • LAMPKA BIURKOWA LUB NOCNA
    Rekomenduję zdecydowanie lampkę biurkową. Każdy lubi mieć dwa rodzaje oświetlenia w pokoju. Najczęściej stosuję TERTIAL za 35zł z IKEA. Kiedyś, gdy nie było lampki w pokoju, to Lokator sam sobie dokupował. Od tego czasu są w większości moich pokoi.

Na tych meblach kończy się podstawowe, niezbędne wyposażenie. 
Przejdźmy do tych mniej oczywistych.

  • KOMODA Z SZUFLADAMI 
    Jest to na pewno fajny dodatkowy mebel. Szczególnie dla dziewczyn, które zazwyczaj mają więcej ubrań. Czasem zdarza mi się, że w pokoju, w którym takiego mebla zabraknie, jestem proszony o jego dostarczenie. Warunek konieczny, w pokoju musi być miejsce.
  • REGAŁ LUB PÓŁKI
    Każdy ma rzeczy, które lubi mieć pod ręką i fajnie mieć je gdzie postawić. Najtańszy regał GERSBY z IKEA to fajne rozwiązanie. Niektórzy montują do ściany półki. Weź pod uwagę, czy w Twoich pokojach już nie ma takiego miejsca. Wg mnie albo regał, albo komoda powinna znaleźć się w pokoju. Jeżeli miejsce pozwoli, to fajnie umieścić oba meble.
  • SZAFKA POD BIURKO 
    Dobre rozwiązanie, gdy zdecydujemy się na najtańsze biurko. Będzie wtedy fajnym uzupełnieniem pod biurkiem. Może też służyć jako szafka nocna.

Inne meble w granicach rozsądku i w przypadkach uzasadnionych. Dla przykładu, jeśli w pokoju masz łóżko na antresoli, a na podłodze zostaje więcej miejsca, warto zastanowić się nad sofą i stolikiem kawowym. Zdecydowanie wyróżnisz się na tle konkurencji, przez co powinno udać się uzyskać cenę o 50-150zł wyższą. Zwrot z inwestycji będzie bardzo dobry 😊

CZĘŚCI WSPÓLNE

  • ODKURZACZ 
    Zwróć uwagę, aby nie wydawać dużo na odkurzacz. Ja zawsze mieszczę się w kwocie 250zł. W zupełności taka jakość wystarczy. Możesz trafić na Lokatorów, którzy nie dbają o urządzenia. Przy wyborze decyduje to, aby był bezworkowy i miał jak największą moc. Problem z odkurzaczami jest taki, że Lokatorzy zazwyczaj nie wiedzą, że trzeba je co jakiś czas opróżniać, aby działały poprawnie. Gdybyśmy kazali dokupować worki, to mamy gwarantowane dodatkowe zgłoszenia. 
  • ŻELAZKO
    Jedno z tańszych. Zazwyczaj do 80zł. Wybieram markowe – zazwyczaj PHILIPSA. Z żelazkiem bardzo rzadko są problemy.
  • DESKA DO PRASOWANIA
    W markecie typu TESCO, AUCHAN lub CARRFOUR dostaniesz ją już za ok. 40zł.
  • SUSZARKA DO PRANIA, MOP, ZMIOTKA I SZUFELKA
    Za wszystko nie powinieneś wydać więcej niż 100zł. Tutaj zwróć jedynie uwagę na jakość kija. Zazwyczaj te najtańsze bardzo szybko się łamią. Warto wybrać ten mocniejszy.
Szafa

KUCHNIA

  • STÓŁ I TABORETY
    Jeśli kuchnia jest wystarczająco duża, to fajnie jest zaplanować miejsce do zjedzenia posiłku. Taborety za 15 zł będą wystarczające. Jest to też miejsce do wspólnego spędzania czasu przez Lokatorów. Pamiętaj jednak, że najlepiej, aby tego miejsca nie było zbyt dużo. Nie chcemy przecież imprez w naszym mieszkaniu.
  • ZASTAWA STOŁOWA
    Talerze, miski, szklanki, kubki, sztućce – wszystko dopasowane do ilości lokatorów + 2,3 zapasowe sztuki, tak aby było trochę więcej niż ilość najemców, ale bez przesady. Nie chodzi nam o to, aby w zlewie leżały tony brudnych naczyń. Do tego zestaw dużych noży, deska do krojenia oraz zestaw garnków i patelni.
  • LODÓWKA
    Zadbaj o to, żeby lodówka była chociaż takiej wielkości, aby dla każdego Lokatora była jedna półka. Dobrze, gdy jest spory zamrażalnik.
  • ZMYWARKA
    Przy wynajmie na pokoje nie jest konieczna. Lokatorzy zazwyczaj mają problem ze zgraniem się, aby z niej korzystać. Mam je w niektórych mieszkań, ale tylko dlatego, że były już wcześniej. Jeśli jednak nie masz zmywarki, to pamiętaj o suszarce do naczyń, jest niezbędna. Może to być plastikowa prosta nakładka na zlew z ociekaczem lub szafka nad zlewem.
  • PIEKARNIK
    Dla wielu Lokatorów jest on dużym plusem. Jeśli masz możliwość, to nie oszczędzaj na tym elemencie. Może się zdarzyć, że będzie to dla niektórych osób kluczowy element w wyborze mieszkania. 
  • MIKROFALÓWKA
    Zdecydowanie bez grilla. Chodzi o bezpieczeństwo. Najtańsza ok. 200zł będzie wystarczająca. Ważne, aby była. Większość z Lokatorów chce jednak szybko odgrzać sobie jedzenie.
  • CZAJNIK
    Jeśli w mieszkaniu jest kuchenka gazowa, to dla oszczędności możemy zakupić czajnik do gotowania wody na kuchence. Jeśli jednak oferujemy wyższy standard w mieszkaniu, to warto jednak kupić również czajnik elektryczny. Te najtańsze wysiadają zazwyczaj po 2-3 latach. Te droższe – ok. 100zł czasem wytrzymują dłużej. Ogólnie nastaw się, że to urządzenie długo nie pożyje.
  • BLAT ROBOCZY
    Planując kuchnię zadbaj o to, aby było wystarczająco miejsca na przyrządzanie posiłków.
  • KOSZ NA ŚMIECI
    Nie można o nim zapomnieć. Zwróć uwagę na pokrywkę. Z doświadczenia wiem, że te z ruchomą pokrywką szybko są brudne i nikt z Lokatorów ich nie czyści. Lepiej kupić kosz po prostu bez pokrywki.
Kuchnia 1
Kuchnia 2

ŁAZIENKA

  • PRALKA 
    Nie ma sensu inwestować dużych kwot. Za 900zł możesz kupić pralkę standardową, od przodu ładowaną. Pralki kupione 4 lata temu jeszcze służą. Nie ma co słuchać sprzedawców twierdzących, że w wynajmowanym mieszkaniu to musi być lepsza, aby wytrzymała dużą liczbę prań.
  • MIEJSCE NA KOSMETYKI
    Dobrze zaplanować po jednej półce dla każdego lokatora. To takie minimum. Wiadomo, dziewczyny część kosmetyków będą trzymały w swoim pokoju.
  • LUSTRO
    Widuję czasem łazienki bez lustra. Nie róbmy tego Lokatorom.
  • KOSZ NA ŚMIECI 
    Na pewno jego brak może być niekiedy frustrujący. W konsekwencji mogą być kiedyś problemy z zapchaną kanalizacją.
Łazienka 1
Łazienka 2

JEŚLI CZEGOŚ WEDŁUG CIEBIE BRAKUJE, DAJ ZNAĆ W KOMENTARZU.
CHĘTNIE DOWIEM SIĘ, CO WEDŁUG CIEBIE POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ W MIESZKANIU WYNAJMOWANYM NA POKOJE.

Najnowsze wpisy

Za ile wynająć mieszkanie? Czyli jak zbadać rynek, aby dobrze ustalić cenę wynajmu.21 czerwca 2019
Co musi znaleźć się w mieszkaniu wynajmowanym na pokoje?24 maja 2019
Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?18 kwietnia 2019
Chcesz wynająć swoje mieszkanie? Najpierw określ typ swojego przyszłego Najemcy!27 marca 2019

Możesz znaleźć mnie również tutaj:

MICHAŁ BIENIAS

Michał Bienias

Kontakt

ul. Wólczańska 125, 90-521 Łódź
+48 662 413 888
mail@michalbienias.pl

Możesz znaleźć mnie również tutaj:

2019-2023 BIENIAS NIERUCHOMOŚCI Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda